KĄPIELISKO NIECHORZE
Miejscowość kąpieliskowa Niechorze na polskim wybrzeżu Bałtyku leży w województwie Zachodniopomorskim, które ma wciąż charakter naturalnej, różnorodnej krainy o budowie morenowej z licznymi rzekami, jeziorami i przybrzeżnym jeziorem Liwia Łuża – krainy o interesującym przebiegu linii wybrzeża bałtyckiego charakteryzującego się dużą zmiennością – od ostrych klifów do płaskich piaszczystych wydm. Krajobraz ten oferuje wczasowiczom ciągnące się całymi kilometrami złote i płaskie piaszczyste plaże, na samym Pomorzu Zachodnim prawie 200 km. Znaleźć tutaj można mniejsze i większe tereny leśne, pola i łąki, bagna i krajobrazy wydmowe oraz różnorodną ofertę kulturalną z licznymi atrakcjami historycznie niemieckiego regionu Zachodniego Pomorza (Westpommern), gdzie przeszłość ciągle spotka się z teraźniejszością.
Marzysz o pięknym urlopie na plaży? Potrzebna Ci cisza i relaks? Chciałbyś wyjechać na rowerze w nieznane i odkryć nowe krajobrazy? Chcesz wrócić do domu z bagażem wspaniałych wspomnień i interesującymi zdjęciami z urlopu? Odwiedź w takim razie nasz hotel leżący przy plaży polskiego wybrzeża Bałtyku.
Region wypoczynkowy Rewal-Niechorze składa się w sumie z siedmiu miejscowości wypoczynkowych leżących jedna obok drugiej wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Patrząc od zachodu w kierunku wschodnim są to miejscowości: Pobierowo (niem. Poberow) – Trzensacz (niem. Hoff) – Rewal (niem. Ostseebad Rewahl) – Schliwin (niem. Schliffin) – Niechorze (niem. Ostseebad Rewahl) – Schliwin (niem. Fischerkathen). Gminy samodzielne w przeszłości aktualnie zebrane i połączone zostały administracyjnie w jedną dużą gminę Rewal.
Siedzibą administracji gminnej jest miejscowość Rewal. Turystycznym centrum regionu jest – jak zawsze w przeszłości – miejscowość Niechorze (Ostseebad Horst). Już od roku 1860 miejscowość przyciąga wczasowiczów. Niechorze, jako jedna z pierwszych miejscowości tego regionu otrzymała chlubne prawo używania dodatku do nazwy – Ostseebad (kąpielisko nadbałtyckie), co uważane jest za swoisty znak jakości, który już na przełomie wieków stanowił dowód spełnienia najwyższych standardów jakościowych kąpieliska. Również miejscowość Rewal otrzymała oficjalny tytuł kąpieliska nadbałtyckiego.
Po upadku ustroju socjalistycznego pod koniec lat osiemdziesiątych w Polsce mieszkańcy regionu znów chcą nawiązać i powrócić do historycznych odniesień. Od tego czasu wybudowano wiele nowych hoteli, starsze ośrodki zostały wyremontowane i odnowione. Niestety nie wszystkie przebudowy uwzględniają wyśrubowane wymagania niemieckich norm budowlanych, np. w zakresie izolacji akustycznej. Trzeba się przygotować na to, że o poranku obudzi cię prysznic lub spłuczka twoich hotelowych sąsiadów. Hotel Villa del Mar jest praktycznie jedynym hotelem w regionie, który został zaprojektowany wg wymagań norm niemieckich i wyposażony jest w okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Każdy zestresowany gość hotelowy, który nagle będzie miał dość normalnie uspokajającego szumu morza, może po prostu zamknąć szczelne okno i rozkoszować się absolutną ciszą. Dzięki swojemu położeniu w ślepej uliczce prowadzącej do plaży hotel nie jest narażony na hałas związany z ruchem tranzytowym.
Miejscowość Niechorze uważana jest za główną atrakcję tego regionu wybrzeża bałtyckiego. Większość domów jest świeżo wyremontowana, tylko niektóre nie prezentują nowego oblicza, drogi zostały wyremontowane i utwardzone, ścieżki prowadzące do plaż nad Bałtykiem to głównie spokojne, atrakcyjne szlaki piesze.
Gmina również mocno rozbudowała ofertę sportową. Letnicy mogą korzystać z boiska do piłki nożnej, hali sportowej z boiskami do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, badminton, gry w tenisa itd. za drobną opłatą. Prawie wszystkie te miejsca znajdują się w odległości kilku minut spaceru od hotelu Villa del Mar. Również amatorzy deskorolki znajdą w centrum sportu świetny tor z przeszkodami. Więcej informacji o ofercie sportowej i aktywnym wypoczynku w miejscowości Niechorze znaleźć można w punkcie menu “Czas wolny“
W głównym sezonie i poza nim miejscowość oferuje mnóstwo atrakcji. Wypoczynek wakacyjny nad Bałtykiem jest w Polsce typowym sposobem spędzania urlopów. Bardzo często na urlop nad Bałtyk wybierają się całe rodziny z mamą, tatą, babcią i dziadkiem. W mieście działa wiele wesołych miasteczek z karuzelami i innymi atrakcjami, liczne restauracje oferują koncerty, znaleźć można liczne dyskoteki dla miłośników gorących nocy, wypożyczyć można gokarty, quady, istnieje możliwość zorganizowania wycieczek na quadach. Główna ulica miasta znajduje się w odległości ok. 200 m od naszego hotelu i przebiega przez całą miejscowość. Przy ulicy tej znajdziemy liczne restauracje, niewielkie sklepiki, gdzie można kupić wszystko, czego potrzebuje każdy turysta.
Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się biżuteria bursztynowa, oferowana w atrakcyjnych cenach, perfekcyjnie obrobiona i w różnorodnych odcieniach kolorystycznych. W Polsce wciąż jeszcze wydobywa się bursztyn w niektórych regionach na skalę wręcz przemysłową. Po dniu spędzonym na plaży miłym zakończeniem wakacyjnego dnia będzie na pewno spacer po gwarnej uliczce pełnej sklepików. Hotel Villa del Mar leży nieopodal głównej ulicy, osłonięty jest jednak od sezonowego gwaru.
Urlop nad Bałtykiem, jako urlop dodatkowy lub urlop „wellness” poza sezonem w okresie od listopada do kwietnia stał się w Niemczech praktycznie stałym elementem pewnego poziomu życia. Podczas gdy latem w miejscowości Niechorze spotkać można przede wszystkim polskich turystów, stanowiących w sezonie zdecydowaną większość, to jesienią przyjeżdża tutaj wielu niemieckich turystów, którzy chcą odpocząć, pospacerować, zrelaksować się, spokojnie pojeździć na rowerze, pospacerować lub uprawiać wzdłuż wspaniałych bałtyckich plaż, puszczać latawce lub odkrywać najbliższe okolice w towarzystwie psa.
Jednak większość hoteli i pensjonatów otwarta jest tylko w głównym sezonie, a zamykana na okres zimowy. Większość sklepów z artykułami codziennych potrzeb, ubraniami itd. otwarta jest jednak również zimą. Gwar tłumu turystów cichnie jednak po zakończeniu letniego sezonu. Kto lubi zakupy i shopping zimowy zawsze może udać się do Szczecina, Kołobrzegu lub Koszalina, do których można szybko dojechać samochodem.
W regionie funkcjonuje także kilka stadnin, które częściowo otwarte są przez cały rok. Wędkarze powinni zakupić odpowiednie dzienne karty wędkarskie uprawniające do wędkowania. Inaczej hobby to jest nielegalne. Urlopowicze znajdą w regionie również liczne atrakcyjne cele wycieczkowe. Historyczna wąskotorówka kursuje jednak wyłącznie w miesiącach letnich. Symbol Niechorza – latarnia morska – wybudowana w roku 1860 przez niemieckiego architekta Schinkla może być zwiedzana przez cały rok. Z platformy widokowej wieży rozpościera się przepiękny widok na Morze Bałtyckie, zieloną, tonącą w drzewach miejscowość Niechorze, która z góry sprawia wrażenie ogromnego parku i na leżące nieco z tyłu ogromne jezioro przybrzeżne, gdzie znajduje się rezerwat ptactwa.
Kilka metrów koło latarni otwarto w roku 2012 park z miniaturami latarń morskich polskiego wybrzeża. Jest to zaskakująco interesujący cel wycieczek. Przez park prowadzi ścieżka dla zwiedzających, przy której ustawiono realistyczne miniatury wszystkich latarń morskich polskiego wybrzeża bałtyckiego od Gdańska do samego Świnoujścia w skali 1: 10. Cena biletu zawiera również opłatę za przewodnika, również w języku niemieckim. Ilość ciekawych historii związanych z tematem jest niesamowita.
NAJPIĘKNIEJSZA LATARNIA MORSKA POMORZA ZACHODNIEGO STOI W NIECHORZU I MA JUŻ 145 LAT.
Latarnie są dominantami krajobrazowymi i dlatego budzą od zawsze nieukrywaną fascynację. Nawet, jeśli straciły swoją praktyczną funkcję nawigacyjną w czasach systemów GPS – to i dzisiaj w sytuacjach awaryjnych stanowić mogą ostatnie przydatne narzędzie nawigacyjne. Architekt Schinkel zbudował w roku 1827 znaną i piękną latarnię morską z cegły na wyspie Rugii, która niestety została zastąpiona po wojnie przez znacznie mniej piękną, nową latarnię z betonu, która i tak dzisiaj nie spełnia już swojej zakładanej funkcji. Dzięki uzyskanemu doświadczeniu Schinkel otrzymał również zlecenie zaprojektowania i zbudowania latarni morskiej w Seebad Hort (dzisiaj po polsku: Niechorze). Jednak sama latarnia zbudowana została dopiero w roku 1864, długo po śmierci Schinkla. Budowa latarni trwała 3 lata i zakończona została w roku 1866. W przeciwieństwie do latarni na Rugii, latarnia morska w Niechorzu nie jest pojedynczą, wolno stojącą budowlą, ale stanowi część większego kompleksu budynków o przepięknej architekturze.
Imponujący ceglany kompleks budowli z łukowymi oknami, kolorowymi okiennicami, majestatycznym portalem wejściowym ukoronowanym ozdobnym łukiem, ogromne okna z 20 polami, leży na wzgórzu i jest widoczny już z daleka. Dolna część budynku o wysokości ok. 20 m to czterokątny budynek ceglany przechodzący w ośmiokątną wieżę, dekorowaną czerwonymi cegłami w narożnikach i żółtymi cegłami na bokach. Platforma widokowa znajduje się na wysokości ok. 37 m. Nad nią bezpośrednio znajduje się właściwa kopuła z urządzeniami technicznymi latarni. Całkowita wysokość wieży wynosi 45 m ponad poziomem terenu i 63 m ponad poziomem morza. W kompleksie budynku znajdowały się kiedyś 4 mieszkania służbowe pracowników technicznych latarni wraz z rodzinami oraz zaplecze techniczne.
Z plaży do latarni prowadzi ok. 90 schodów w górę, ale można do niej również podjechać wygodnie samochodem bezpośrednio od drugiej strony – od lądu. Na platformę widokową latarni prowadzą kręcone schody o ponad 200 stopniach. Z platformy rozpościera się wspaniały widok na Morze Bałtyckie, na samą miejscowość Niechorze i wielkie przybrzeżne jezioro Liwia Łuża, które jest rezerwatem przyrody i znanym w całej Polsce obszarem ochrony ptactwa, w tym wielu bardzo rzadkich gatunków.