de pl uk

Atrakcje dla dzieci

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na 2 trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą i przecina 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal. Łączna długość tej trasy to 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.

Trasa Gryfice – Pogorzelica łączy ze sobą 14 stacji (długość trasy 39,5 km): 

  • Gryfice – Popiele – Rybokarty – Niedźwiedziska – Modlimowo – Paprotno – Karnice – Dreżewo – Trzęsacz – Rewal – Śliwin – Niechorze Latarnia – Niechorze Gł. – Pogorzelica

Trasa Trzęsacz – Pogorzelica łączy ze sobą 6 stacji (długość trasy ok. 10 km):

  • Trzęsacz – Rewal – Śliwin – Niechorze Latarnia – Niechorze Gł. – Pogorzelica

Informacje praktyczne

Mai_Juni_2003_012_klein

W Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można przewozić odpowiednio zabezpieczone małe zwierzęta domowe (w tym psy), o ile nie są one uciążliwe dla innych podróżnych. Bez problemu można również zabrać ze sobą rowery i umieścić je w specjalnie do tego przygotowanym wagonie.

Jeszcze do niedawna kolejka ciągnięta była przez zabytkowy parowóz Px-48, zwany Parysem. Niestety, nie funkcjonuje już on w obecnym składzie kolejki. Dla miłośników rewalskiej wąskotorówki jest jednak także inna, ciekawa opcja. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie dysponuje bowiem miniaturową wersją tegoż parowozu, którym i dzieci, i dorośli mogą podróżować po terenie parku. Oprócz tego znajduje się tam również cała masa innych miniatur kolejek, a także latarni morskich polskiego wybrzeża.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu to miejsce, w którym można przenieść się na łódź rybacką podczas połowu, zastawić sieci rybackie, czy dowiedzieć się co zrobić gdy złapie się bałtyckie srebro. Muzeum powstało z inicjatywy lokalnej ludności i byłego rybaka – Henryka Gmyrka, a jego drzwi otworzyły się dla zwiedzających po raz pierwszy 11 czerwca 1994 roku. Początkowo ekspozycje składały się z eksponatów ze zbiorów Szkoły Podstawowej w Niechorzu i darów ludzi. Były to przede wszystkim narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb, dokumenty i fotografie.

Z upływem czasu, zbiory powiększały się, a muzeum rozwijało, nawiązując kontakt z innymi placówkami i rozpoczynając działalność edukacyjną. Obecnie najcenniejszymi eksponatami są:

  • Oktant, wyłowiony przypadkiem podczas połowu przez miejscowego rybaka.
  • Włok – niezwykła sieć rybacka.
  • Koleń, czyli rekin bałtycki.

W ramach zajęć edukacyjnych organizowanych przez Muzeum są:

  • Lekcje muzealne nt. bursztynów lub rybołówstwa.
  • Warsztaty dla osób indywidualnych.
  • Cykliczne zajęcia edukacyjne skierowane do miejscowej grupy dzieci w wieku wczesnoszkolnym “Strażnicy czasu”.

 

Leuchtturm-Niechorze-StrassenansichtLatarnia morska w Niechorzu, położona jest na wysokim klifie. Obiekt powstał w 1866 roku, a do jego budowy wykorzystano licowaną cegłę. W dolnej partii podstawa przyjmuje formę prostokąta, z kolei powyżej przybudówek ma kształt ośmiokąta. Wieża na narożnikach posiada wysunięte lizeny, a płaszczyzny pomiędzy nimi zostały wyłożone jasnożółtą cegłą. Na wysokości 37 metrów usytuowano taras widokowy. Zwieńczeniem latarni jest laterna przykryta kopulastym dachem. Początkowo, źródłem światła latarni był olej rzepakowy, którego zużywano do 1500 kilogramów rocznie. W 1945 roku, podczas działań wojennych, pocisk artyleryjski uszkodził układ optyczny. Wycofujący się Niemcy, założyli w budynku osiem min, które udało się odnaleźć i tym samym uchronić obiekt przed zniszczeniem. W 1948 roku odbudowano aparaturę optyczną, z kolei w roku 2000 dokonano generalnego remontu całego zespołu. Zasięg światła latarni wynosi 20 Mm czyli ok. 37 km, a jej wysokość sięga 45 metrów, dzięki czemu dumnie góruje nad okoliczną zabudową. Przy wejściu do latarni znajduje się kilkudziesięcioletni ogród, w którym rosną potężne 2-metrowe żywopłoty i w jakim kryje się zejście stromymi schodkami na betonowy wał ochronny (wzmacnia brzeg, na jakim usytuowana jest latarnia) oraz plażę. Od strony południowej z latarnią łączą się budynki mieszkalne rodzin latarników i zabudowa gospodarcza. Od strony południowej, a więc od lądu, budowla prezentuje się najokazalej. Widać ją z odległości kilku kilometrów. Aby dotrzeć na platformę widokową, trzeba pokonać przeszło 200 schodów. Warto jednak zadać sobie ten trud, ponieważ widoki na Wybrzeże Rewalskie rekompensują go z nadwyżką.

Kompleks sportowy

W Niechorzu znajduje się także wielofunkcyjny kompleks sportowy, w skład którego wchodzą:

  • Boisko piłkarskie z nawierzchnią sztuczną – z trawy syntetycznej Profoot Final M60, o wymiarach 100x60m.
  • Boisko piłkarskie z naturalną murawą – o wymiarach 105x68m, trybunami dla 1000 osób, i oświetleniem.
  • Boisko zewnętrzne do siatkówki i koszykówki – z nawierzchni tartanowej, o wymiarach 28x15m.
  • Bieżnia lekkoatletyczna – z tartanu, z dwoma torami, o długości 360m.
  • Kort tenisowy – 4 boiska, doświetlone, z nawierzchnią Wimbledon 20.
  • Hala sportowa – z nawierzchnią parkietową o wymiarach 36×18 m, z przestronnymi szatniami i siłownią.
  • Siłownia z ławeczką skośną, atlasem wielofunkcyjnym, rowerami treningowymi, orbitrekiem, zestawem hantli oraz bieżnią treningową.
  • Skatepark – z urządzeniami: bank, quarter pipe, grindbox, rampy, poręcz.

Skatepark w Niechorzu to świetnie wyposażony obiekt stworzony specjalnie dla młodzieży zainteresowanej sportami ekstremalnymi. takimi jak jazda na deskorolkach, na rowerach, czy na rolkach.

Skaterpark

Skatepark jest w pełni profesjonalny, a w jego skład wchodzą takie przeszkody jak:

  • bank,
  • quarter pipe,
  • grindbox,
  • rampy
  • poręcz.

 

Korzystanie z toru jest bezpłatne, może zatem przyjść tu każdy chętny, w celu spróbowania swoich sił lub podejrzenia osób bardziej zaawansowanych w tych dyscyplinach.

Pomnik Foki Depki

Foka Depka urodziła się 16 lutego 2004 roku w helskim fokarium. Również w 2004 roku wypuszczono ją wraz z innymi fokami urodzonymi na Helu do morza, w rejonie Czołpina.

W przeciwieństwie jednak do pozostałych fok, po dotarciu do brzegów Danii i Niemiec, postanowiła wrócić na polskie wybrzeże i pojawiała się bardzo często u brzegów całej gminy Rewal, niejednokrotnie wylegując się na piasku wśród turystów. Spostrzec można ją również było w morskich wodach, gdy wyłaniała się obserwując brzeg. Szczególnie upodobała sobie niechorską plażę. W latach 2005-2007 była to jedyna, żyjąca dziko foka, w tym rejonie Bałtyku.

Depka szybko podbiła serca mieszkańców Wybrzeża Rewalskiego i turystów i doczekała się swojego pomnika, który znajduje się w Niechorzu, na placu nazwanym również na jej cześć – Placem Foki Depki.

Ostatnie wieści o foce Depce urywają się niestety w 2007 r. Być może, znalazła sobie partnera lub całkiem nowe miejsce pobytu.

Motylarnia

Będąc w lecie w Niechorzu, koniecznie trzeba odwiedzić tutejszą Motylarnię. To magiczne miejsce, w którym przeróżne gatunki, kolorowych, egzotycznych motyli z przeróżnych zakątków świata, są na wyciągnięcie ręki. W motylarni obserwować można jak wykluwają się nowe motyle, jak wznoszą się w powietrze i z jaką lekkością się poruszają. Dowiedzieć się również można jakie są zwyczaje tych owadów, jakie tajemnice kryją przepiękne wzory na ich delikatnych skrzydłach, jak widzą motyle, czy czym jest pyłek na ich skrzydełkach.

Natknąć się tu można na najpopularniejszy rodzaj motyla w Afryce – Monarchę, przepięknego Blue Morpho – prosto z wilgotnych lasów Ameryki Łacińskiej, singapurskiego motyla Żeglarza z Singapuru, Niebieskiego, (aczkolwiek wcale nie drapieżnego) Tygrysa rodem z Azji czy delikatnego Papierowego Latawca z Malezji. Poza tym jest oczywiście jeszcze cała masa innych rodzajów i gatunków tych owadów.

Motylarnia w Niechorzu to obiekt zadaszony, ze specjalnie przygotowanym mikroklimatem stwarzającym motylom idealne warunki do życia i latania. Odwiedzając motylarnię, warto zatem ubrać się lekko ale i na kolorowo, motyle bowiem bardzo lubią przysiadać na barwnych obiektach

Park linowy Revolta w Pogorzelicy to miejsce stworzone przez pasjonatów sportu, adrenaliny i emocji. Poszukiwacze mocnych wrażeń z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Przygotowane są tu 4 trasy o różnych poziomach trudności. Jest specjalnie przystosowany szlak dla dzieci od lat trzech, krótka trasa dla osób powyżej 140 cm wzrostu, trasa długa, również dla osób powyżej 1,4 m i trasa wysoka, zawieszona na wysokości od 9 do 11 metrów i przeznaczona dla osób o wzroście powyżej 155 cm i wieku od 13 lat.

Trudność i rodzaj przeszkód są urozmaicone dodatkowo dzięki pagórkowatym terenom. Nie zabrakło tu także ekstremalnych zjazdów tyrolskich, z których najdłuższy mierzy sobie aż 50 metrów. Profesjonalne zabezpieczenia i pomocni instruktorzy zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Multimedialne Muzeum na Klifie ponownie otworzono w maju 2014 roku, tym razem jednak w zupełnie nowej odsłonie, nad którą pracował zespół najlepszych europejskich specjalistów.

W totalnie odnowionych wnętrzach przygotowano nowoczesną i nowatorską, multimedialną ekspozycję, zachwycającą wszystkich odwiedzających. Zrezygnowano z klasycznych eksponatów, niedostępnych, bo schowanych za szklanymi szybami. W Trzęsaczu postawiono na niezwykłą podróż w czasie z wykorzystaniem prezentacji, dźwięku, gier świateł i obrazów. Wszystkie te bodźce fantastycznie ze sobą współgrają, wprowadzając zwiedzających w tajemniczy, fascynujący świat nauki, historii i legend.

Dzięki temu, poznać tu można niezwykle ciekawą historię Ruin Kościoła w Trzęsaczu, intrygującą legendę o Zielenicy, znaczenie 15 południka, na którym znajduje się właśnie Trzęsacz i wiele innych interesujących historii.

Tor Quadów

W Trzęsaczu istnieje możliwość bezpiecznej jazdy quadem nawet dla dzieci. Wszystko odbywa się bowiem na specjalnie przygotowanym i zabezpieczonym torze.

Quady są uprzednio dostosowywane indywidualnie dla każdego użytkownika, ponieważ mają regulowaną prędkość tak, aby mogły nimi kierować zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie ma zatem ograniczeń wiekowych uniemożliwiających przejażdżkę. Każdy kierowca quadu zostaje uprzednio kompleksowo przeszkolony z jego obsługi, zobowiązany jest do ubrania kasku, a także w każdej chwili liczyć może na profesjonalną pomoc obsługi.

Jazda quadem to fantastyczna atrakcja i zabawa dla całej rodziny. To niebanalny sposób spędzenie wolnego czasu, w dodatku dostarczający sporo adrenaliny i energii.

Tor czynny jest w sezonie letnim, w terminie 15.06-31.08, w godzinach 10 – 21.

Magiczny Domek

Wyobraźcie sobie dom w którym grawitacja nie istnieje, stół stoi na “suficie” i nie spada, a my chodzimy po stropie z tym, że nie głową w dół. Dom gdzie wszystko jest odwrócone o 180 stopni. Jeżeli jeszcze nie potraficie sobie tego wyobrazić to zapraszamy do “MAGICZNEGO DOMKU” (ul. Grunwaldzka). Dom jest całkowicie umeblowany w przedmioty codziennego, normalnego użytku także wszystko sprawia piorunujące wrażenie a nasze zmysły wariują, kompletnie zmienia się poczucie równowagi.

Oczywiście podczas zwiedzania można robić zdjęcia oraz kręcić filmy – zabawa jest przednia. Jest to jedyna tego typu atrakcja na Wybrzeżu Rewalskim i jedna z dwóch nad polskim morzem (Międzyzdroje) oraz jedna z niewielu w Polsce (Zakopane, Miłków oraz Szymbark).

Atrakcją dla całej rodziny są stadniny konne. Przejażdżki na padoku lub w terenie organizowane są w Pałacu w Trzęsaczu . Swoich sił mogą spróbować wszyscy członkowie rodziny. Najbardziej efektowne są wyprawy brzegiem morza podczas zachodów słońca. Mniej odważnych zachęcamy do skorzystania z jazdy bryczką. Warto wspomnieć, że stadniny oferują również obozy jReiten am Strandeździeckie, nauki jazdy konnej dla dorosłych i dzieci oraz atrakcje dla zaawansowanych jeźdźców.
Stajnia Czachary w Pogorzelicy to drugi ośrodek edukacji jeździeckiej. W pogorzelickiej stajni są zarówno duże wierzchowce jak i kucyki. To na nich młodzi adepci rozpoczynają naukę jazdy konnej. Na dorosłych czekają duże konie, których łagodny charakter i dobre wychowanie zachęcają nawet najstarszych do przejażdżki w siodle. W Rewalu jazda konna jest również możliwa dzięki działającej w miejscowości stadninie „Koński kierat”. Stadnina prowadzi kursy jazdy konnej dla początkujących i zaawansowanych, organizuje także rajdy konne po okolicy.

Wszystkie stadniny są czynne cały rok.

W Gminie Rewal kompleksów basenowych jest naprawdę sporo, ale znajdują się one tylko na terenach obiektów noclegowych, które oferują dodatkowo skorzystanie z sauny, jacuzzi, niektóre zaś także z wodnego placu zabaw dla dzieci czy kompleksu basenów termalnych

W Pobierowie, Rewalu i Niechorzu, w okresie wakacyjnym, dużą popularnością cieszą się wesołe miasteczka z licznymi atrakcjami zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.
Warto wspomnieć o „Akademii Słońca”. To prawdziwa szkoła korzystania z dobrodziejstw natury: wspaniałych, piaszczystych plaż, morza i słońca. „Akademia Słońca” opiekuje się turystami wypoczywającymi Gminie Rewal, bezpłatnie dostarczając im rozrywki, zachęcając do aktywnego spędzania czasu na plaży. Na początku „Akademia Słońca” funkcjonowała jako impreza objazdowa i w okresie wakacyjnym stacjonowała na przemian w sześciu nadmorskich miejscowościach Gminy Rewal. Od niedawna funkcjonuje w Pobierowie jako stacjonarne miasteczko „Akademii Słońca”, z dużą sceną, dodatkową trybuną dla publiczności i bardziej rozbudowanym zapleczem. Tego typu rozwiązanie pozwoliło na stworzenie możliwości organizowania w ramach „Akademii Słońca” dodatkowych imprez towarzyszących, takich jak koncerty zespołów muzycznych, dyskoteki na plaży, konkursy karaoke , czy wspólne oglądanie Udało się również rozbudować projekt „Letniej Uczelni Aktywnego Wypoczynku”. W sezonie letnim turyści mogą korzystać z dwóch stacjonarnych miasteczek „Akademii Słońca”: w Pobierowie i w Pogorzelicy , gdzie zamiast leniuchować na piasku, można aktywnie spędzić czas pod czujnym okiem animatorów Akademii Słońca – jedynej w Polsce plażowej szkoły aktywnego wypoczynku. Na terenie miasteczek znajdują się liczne place zabaw i atrakcje dla małych dzieci, nad którymi przez cały czas pieczę sprawują opiekunki.

Ciekawym rozwiązaniem są również bawialnie dla dzieci powstającego w większych centrach handlowych. Na terenie powiatu nie brak i takich. Udając się do Gryfic w galerii Hosso rodzice mogą zabrać swoje pociechy do sali zabaw, w której dzieciaki mogą wyszaleć się w kulkach i innych kolorowych atrakcjach, które z pewnością zaciekawią młodych odkrywców.

Kinderspielplatz in der Villa del Mar

                                          Plac zabaw i basen w Villa del Mar

Schwimmbadbereich in der Villa del Mar

Spielplatz14182606_10207437131272080_875792766_n